Opublikowany przez: Monika C. 2020-03-06 13:59:57
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Filip Mroz on Unsplash
Przyszłe mamy są bardziej narażone na infekcje górnych dróg oddechowych, a co za tym idzie na powikłania, które mogą dotknąć noworodka. Jednak uspokajamy. Jak na razie lekarze nie alarmują, że ryzyko zarażenia się przez kobiety w ciąży jest wyższe niż innych. Szpitale wprowadzają jednak wyjątkowe środki ostrożności.
Jak podaje „The New York Times” informacje, które są dostępne do tej pory, nie wskazują na zwiększone zagrożenie zarażenia się wirusem przez kobietę w ciąży. Jednak ze względu na krótki czas działania wirusa Sars-CoV-2 , liczba badań jest ograniczona, a te które były przeprowadzone dotyczą ciąży zaawansowanej.
W raporcie opublikowanym przez WHO czytamy, że specjaliści przebadali 147 kobiet w ciąży, z których 8% było w stanie ciężkim, a 1% w stanie krytycznym. Na razie jest zbyt wcześnie, na przewidywanie, czy jakieś konsekwencje dotkną urodzone wkrótce dzieci, a te urodzone przez kobiety zainfekowane wirusem Sars-CoV-2, nie wykazują objawów zarażenia – opublikowano w prestiżowym czasopiśmie medycznym „The Lancet”. Naukowcy dodają także, że na razie nie ma dowodów na pionowe przenoszenie infekcji z matki na dziecko, czyli przez łożysko. Jednak, by jak najbardziej zminimalizować ryzyko przeniesienia infekcji z matki na dziecko, wszystkie kobiety urodziły poprzez cesarskie ciecie. Poddane badaniom: krew pępowinowa, wymazy z gardeł noworodków, pokarm matek oraz płyn owodniowy nie wykazały obecności wirusa u dzieci.
Mimo optymistycznych danych, naukowcy nadal zalecają ostrożność, ponieważ badania są bardzo małe i nie dotyczą ciąży początkowej. Nie zapominajmy, że gorączka we wczesnej ciąży może być niebezpieczna dla płodu i skutkować wadami wrodzonymi, tak jak jest przy infekcjach wywołanych wirusami Zika czy Ebola.
Mimo, że na razie nie ma dowodów na to, że zainfekowana matka może zarazić dziecko jeszcze podczas ciąży, to po porodzie jest to możliwe. Noworodka może zarazić nie tylko matka, ale każda osoba zajmująca się dzieckiem poprzez kontakt z wydzielinami w trakcie mówienia czy wydychanego powietrza. Z tego powodu CDC (Center for Disease Control and Prevention – agencja rządowa Stanów Zjednoczonych, która wchodzi w skład Departamentu Zdrowia i opieki Społecznej) rekomenduje oddzielanie chorych kobiet od noworodków, dopóki nie ma pewności, że już w ich organizmach nie ma wirusa. Jest to wyjątkowo trudne rozwiązanie dla wszystkich, ale skuteczne.
Specjaliści spodziewają się, że stale będzie przybywać kobiet w ciąży z objawami COVID-19. Naukowcy zalecają takie organizowanie przestrzenie w szpitalach, by minimalizować kontakty kobiet z podejrzeniem infekcji z innymi pacjentami oraz dokładne analizowanie historii ich ostatnich podróży.
Wiele szpitali w całej Polsce, w związku z sytuacją zagrożenia epidemiologicznego wprowadziło zakaz odwiedzin. Niektóre szpitale wstrzymują także porody rodzinne. Trudne decyzje motywowane są bezpieczeństwem pacjentów i personelu.
Źródło: nytimes.com, cdc.gov
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.